Kokie pavojai tyko nusistovėjus šaltiems, sausiems, žiemiškiems orams?

children-winter-27107538 Paspaudus stipresniam šaltukui dažnai mamytei kyla klausimas ar vesti mažylį į lauką, ar nesušals ar nenužvarbs jautri odelė. Tačiau dažnai pamirštamas dar vienas labai svarbus faktorius – oro užterštumas kietosiomis dalelėmis.

Kas gi tai?

Atšalus orams suintensyvėja būstų šildymas kietu kuru, taigi į orą patenka žymiai daugiau smalkių. Intensyviau šildomės ir važiuodami automobiliais, o tai taip pat smarkiai įtakoja didesnį oro užterštumą išmetamosiomis dujomis. Nusistovėjus šaltiems saulėtiems orams paprastai nebūna ir vėjo, kuris visus teršalus patenkančius į orą išsklaidytų, nupūstų, taip pat nėra ir kritulių, kurie visą tą blogį „nusodintų“. Todėl stojus šaltiems sausiems orams derėtų susirūpinti ne tik kaip nesušalti bei nenušalti, bet ir ar išėję pasivaikščioti įkvėpsime tikrai gryno oro, o juk būtent to tikimės vesdami pasivaikščioti savo mažuosius.Visuomenės sveikatos centras įspėja, kad itin jautrūs užteršto oro poveikiui yra būtent vaikai, ypač kūdikiai, taip pat nėščiosios bei vyresnio amžiaus žmonės, na ir žinoma sergantys kvėpavimo bei kraujotakos sistemos ligomis. Kietosiomis dalelėmis užterštas oras turi didelę įtaką sergamumo kvėpavimo takų bei širdies ligomis padidėjimui, taip pat kenkia imuninei sistemai.

Ką daryti?

Visų pirma prieš einant į lauką reikėtų žvilgtelėti ne tik į termometro stulpelį, bet ir internete pasitikrinti Oro užterštumo lygio indeksą (OUI). Tai galite padaryti paspaudę šią nuorodą Duomenys apie oro užterštumą. Tiesiog pasirinkite matavimo stotį esančią aršiausiai jūsų gyvenamosios vietos ir gausite išsamią informaciją apie oro užterštumą.
Įsitikinus, kad užterštumas viršija normą, patariama likti uždarose patalpose, vaikų vesti į lauką jokiu būdu nerekomenduojama. Jei visgi tenka būti lauke, būtinai stebėkite, kad vaikas kvėpuotų per nosį, nes kvėpuojant per burną kietųjų dalelių į kvėpavimo takus patenka daugiau.

Linkime kuo daugiau gražių ir skaidrių žiemos akimirkų.

Parengta remiantis Vilniaus visuomenės sveikatos centro informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *